- U nasákavých podkladů je třeba provést jejich penetraci přípravkem, doporučeným výrobcem stavebního lepidla.
- Stavební lepidlo se nanáší na podklad zubovou stěrkou. Velikost zubové stěrky se volí podle případných nerovností podkladu. Nerovný podklad vyžaduje větší vrstvu lepidla.
- Ihned po nanesení lepidla se dlažba pokládá přes hranu již položené dlažby.
- Pro vytvoření stejně širokých spár a pro zabránění pohybu dlažby při pokládce vhodné použít plastové křížky.
- Správné celoplošné dosednutí dlažby se zajistí poklepem gumovou palicí přes dřevěné prkno.
- Vyplnění spár se provádí zhruba tři dny po položení dlažby, když je lepidlo dostatečně zatvrdlé a nehrozí odtržení dlažby od podkladu.
- Spárovací hmota se vpravuje do spáry buď spárovací zednickou lžící, pryžovou stěrkou nebo vytlačováním spárovací hmoty z kartuší.
- Po vyplnění spár se povrch spár zarovná měkkou textilií a dřevěnými pilinami. Spáry se nedoporučuje zarovnávat mokrou houbou, používanu pro keramické obkládačky. Mokrá houba zahloubí spáru a obnaží ostrou hranu dlažby, která se může například při pojezdu nákupním vozíkem poškodit.
- Dilatační spáry v dlažbě se provádějí vždy nad spárami v podkladu a dále v rastru podle požadavků projektu. Spára se vytváří vsunutím plastové nebo kovové dilatační lišty pod položenou dlažbu do lepidla.
- Po položení a vyspárování dlažby je třeba povrch několikrát omýt, aby se odstranily všechny zbytky cementového tmelu z povrchu, a poté ponechat dlažbu i spáry řádně vyschnout a zatvrdnout.