Příběh o Bestu

 

Jak to všechno začalo


  
Ing. Tomáš Březina založil společnost BEST filozoficky i fakticky na zelené louce. Pravděpodobně nejcennější na vzniku a existenci společnosti je fakt, že se jedná o ryze výrobní, dlouhodobý projekt (samozřejmě s následnými prodejními aktivitami svých výrobků) v záplavě porevolučních výlučně obchodních aktivit. Pan Tomáš Březina, autor základní myšlenky byl v době vzniku celého projektu mladý stavař, který byl přesvědčen, že Česká republika se několik dalších desetiletí bude muset přestavovat a modernizovat, a že jedněmi z  nových a nosných stavebních hmot se stanou BEtonové Stavební Tvarovky. Tuto úvahu podporoval pohled do vyspělého světa, kam Česká republika vždy v historii patřila. Z ekonomického, estetického a ekologického hlediska se jednalo a jedná o nabídku stavebního materiálu s velmi rozumnou užitnou hodnotou za velmi rozumnou cenu. Předpoklady se splnily a BEST se stal zakladatelem nové a významné komodity stavebních hmot v České republice.

BEST byl založen třemi českými fyzickými osobami v lednu 1991 jako společnost s ručením omezeným se základním jměním v minimální výši 100tis. Kč. V roce 1996 byl BEST, s.r.o. transformován na akciovou společnost. Jediným důvodem této transformace byla snaha povýšit pozitivní vnímání naší společnosti odbornou i laickou veřejností.

Na počátku existence společnosti BEST volili zakladatelé mezi dvěma investičními filozofiemi. Buď investovat s – na první pohled – menším rizikem do levnějších, obvykle starších a repasovaných technologií, ovšem méně technicky dokonalých, méně výkonných, provozně dražších, a proto méně efektivních, nebo investovat naprosto opačně, do drahých, skutečně špičkových technologií. Zdánlivě větší riziko bylo a je vyváženo větší výkonností linek, menší provozní náročností, větší efektivitou. Volba se již brzo po založení firmy ukázala manažersky správnou, navíc se psala léta 1990-1993 a prožívali jsme možná staletí neopakovatelnou dobu. Ve všech oblastech našeho života se neznámí stávali známými a malí se stávali velkými. Pro BEST nebylo nepřekonatelným problémem půjčit si v tomto období od bank stamiliony na výstavbu výrobního areálu a začít korektně existovat a rychle se vyvíjet. Současnost je již v tomto směru „evropsky“ nemilosrdná a banky poskytují k podnikání jim svěřené prostředky velmi obezřetně. BEST však svůj rubikon již překročil a ve spolupráci s bankami, současně s vlastními vytvořenými zdroji, se může až nadstandardně rychle rozvíjet. 

 

Historie společnosti BEST v číslech

 

       ■      1990  „rok nula“ - nadšení, dostatek odvahy a především skvělý nápad

       ■      1991  založení společnosti BEST, s.r.o., a výstavba 1. výrobní linky v závodě Rybnice

       ■      1992  zahájení zkušební výroby a rozhodnutí o výstavbě druhé výrobní linky

       ■      1992  otevření obchodního zastoupení v Praze-Ruzyni 

       ■      1994  otevření 1. ARCH CENTRA v ČR     

       ■      1996   transformace na a.s., certifikace ISO řady 9000

       ■      1998  zahájení výroby v závodě Polerady

       ■      2002  zahájení výroby v závodu Lučice

       ■      2005    zahájení výroby v závodě Vranín

       ■      2007    Tomáš Březina, zakladatel společnosti BEST, získává titul Podnikatel roku a reprezentuje Českou republiku

                           na světovém finále v Monte Carlu

        ■     2009     vznik společnosti BEST-BETA, a.s., transformací z a.s. BETA Olomouc

        ■     2009    zahájení výstavby prodejního areálu Praha-Nehvizdy 

        ■     2010     nové výstavní areály - ARCH CENTRA v Ostravě, Mohelnici a Božicích.

        ■     2010     ukončení provozu v Praze-Ruzyni zahájení provozu a otevření ARCH CENTRA Nehvizdy

        ■     2014    společnost BEST získává ocenění Firma čtvrtstoletí 

        ■     2020    30 let od vzniku společnosti vlastní BEST 8 výrobních areálů s 35 továrnami, včetně podnikových prodejen

                           a rozsáhlých výstavních areálů. Vlastní také 3 štěrkopískové lomy a má největší surovinovou stabilitu v oboru. 

        ■    2021    změna vlastníka – firma zůstává v českých rukách pod vedením pana Ing. Víta Kutnara a stává se součástí skupiny DEK.

 

Jsme tu stále pro vás

 

Už více než 30 let. Tak dlouho jsme tu s vámi a hlavně pro vás. A snažíme se, abyste to poznali na kvalitě našeho zboží i služeb. I díky vám jsme totiž za dobu své existence mohli náš sortiment postupně rozšířit z 5 výrobků na více než 4000 variant dlažby, palisád nebo betonových tvarovek. A stali se jedničkou n trhu s betonovou dlažbou a betonovými stavebními prvky pro venkovní a zahradní architekturu. 

Pod taktovkou zakladatele Tomáše Březiny jsme se vyvinuli v silný tým, který si vybudoval vášeň, odhodlání a odbornost, což je klíčovým slovem pro celé odvětví. Základem našeho úspěchu je radost z inovací, maximální povědomí o kvalitě, technologii zaměřené na budoucnost a vynikající spolupráce s našimi dodavateli a především zákazníky. Jsme šťastni, že od nás nakupujete, že jste naší inspirací a zpětnou vazbou. Velmi chceme, aby to tak bylo i nadále a věříme v dobré zítřky ve společnosti skupiny DEK. 

Děkujeme.