Příběh majitele domu ze zdicího systému BEST - UNIKA

Vlastní rodinný dům se zahradou byl naším snem. Po krátkém váhání jsme zvolili individuální projekt s obytnou plochou 109 m². Výběr stavebního materiálu byl ještě jednodušší. Pro betonové skořepiny jsme byli rozhodnuti od začátku, protože pracuji ve stavební firmě realizující úsporné domy a s tímto materiálem denně pracuji. O jiné variantě jsem ani neuvažoval – dřevostavbám nevěřím, ostatní materiály pak vycházejí cenově méně výhodně. Hledali jsme nejlevnější materiál pro pevnou stavbu a betonové tvárnice zvítězily.

Ze samotné nabídky betonových skořepinových tvárnic jsme vybrali prvky BEST – UNIKA. Opět rozhodovala cena a úplná nabídka všech potřebných prvků. Díky každodenní praxi jsem navíc dokázal ocenit jejich přesnost i rozměry a z nich vyplývající nízkou hmotnost.

Celou stavbu jsme realizovali svépomocí pod odborným dozorem, pouze střechu a některé dokončovací práce jsme zadali odborné firmě. Na bezchybné realizaci jsme si dali opravdu záležet a pečlivost se nám vyplatila. Bez problémů jsme pomocí speciálních kotvicích hmoždinek instalovali i bojler a kuchyňskou linku. Na stěnách se nám dosud neobjevila jediná prasklina a ani nemáme problém s plísněmi na stěnách. Rekuperační jednotku nemáme, celý obytný prostor větráme běžným způsobem a pomocí mikroventilace v oknech.

Ve vesnici, kde bydlíme, není zaveden plyn, a proto topíme přímotopy a v obývacím pokoji máme navíc krbová kamna. Měsíčně platíme zálohy na elektřinu 2 700 Kč a v domácnosti máme standardní elektrické spotřebiče. Navíc protopíme zhruba 4 m³ dřeva za sezónu. Podobně příznivé údaje mám od zákazníků naší firmy, kteří mají také domy z tvárnic typu BEST - UNIKA a vytápějí přímotopy. I oni platí měsíční zálohy na elektrickou energii v rozmezí 2 000 - 4 000 Kč podle svého životního stylu a velikosti domu. Náš dům vytápíme po celý den kvůli malému synovi na 24 - 25 °C. U rodin s obdobně velkým domem, které se scházejí doma v odpoledních a podvečerních hodinách, se pak měsíční zálohy blíží k 2 000 Kč. Takto nízké částky přičítám skutečnosti, že je možné dům na požadovanou teplotu vytopit během několika desítek minut.

S naším domem jsme velmi spokojeni a rozhodně bychom stejný systém doporučili i dalším lidem hledajícím levné a kvalitní bydlení.

Václav Veverka
Ústecký kraj
rok 2010